Přidat RSS kanál Aktualit

Poohlédnutí po deseti letech činnosti Sekce na ochranu koček

11.09.2012

 

 

Před deseti lety se zrodil nápad založit organizaci pomáhající opuštěným kočkám. Na jednání s vedením Svobody zvířat v Plzni jsme se dohodli, že nás přijme pod svá křídla jako samostatnou skupinu pod názvem Sekce na ochranu koček. Zpočátku bylo třeba sestavit program činnosti této organizace a získat členy, čili sestavit blízké i vzdálené cíle, kterých chceme dosáhnout, a sestavit skupinu lidí, která bude ochotna je plnit. To se nám podařilo a v únoru 2003 už naše Sekce začala pomáhat opuštěným kočkám a připravovat první umisťovací výstavu opuštěných koček, která se uskutečnila v říjnu téhož roku. Od té doby uplynulo téměř deset let, a jak čas běží, letos připravujeme jubilejní desátou výstavu.

Nejen však v pořádání umisťovacích výstav spočívá naše práce; výstava je vyvrcholením celoroční činnosti, ale podstatou naší práce je pomáhat opuštěným kočkám, tj. kočkám, které se ne vlastní vinou, ale bezcitností a nezodpovědností člověka ocitly na ulici. Jsou to kočky bez domova, strádající hladem, zimou, nepřízní člověka a často i nemocemi. Takové kočky soustřeďujeme v depozitech a tam se staráme o jejich léčbu a domestikaci, což zahrnuje veterinární ošetření včetně odčervování, očkování a kastrací a vštěpování hygienických návyků. Trvalou blízkostí zvířete s člověkem v depozitu se kočka rychle zbavuje plachosti, sžívá se s lidmi, a je tak připravena stát se po adopci příjemnou společnicí členů budoucí rodiny.

Ne všechny kočky jsou však vhodné k odchytu a následné adopci. Ty, které dlouho žily bezprizorně, bojí se člověka a jsou plaché, alespoň chodíme krmit a instalujeme pro ně zateplené bedýnky v místech, kde se vyskytují.

Z předchozího textu vyplynulo, že kočky, o které se staráme, nežijí v klasickém útulku, ale v depozitech, což jsou vlastně naše domácnosti. Tento systém péče bezesporu kočkám prospívá lépe než útulek, ne už tak provozovatelům depozit, neboť je to činnost náročná jak po stránce pracovní, tak po stránce finanční. Ne že by provozovatel depozita jeho provoz financoval sám, ale podílí se na něm tím, že nevyžaduje náhradu za teplo, elektřinu, vybavení depozita a odměnu za práci s provozem spojenou, často hradí i část jídla pro kočky. Organizace kompletně hradí veterinární ošetření koček a snaží se zajistit krmení jak nákupem, tak od výrobců a dovozců jako materiální sponzorský dar.

Financování provozu depozit tvoří samostatnou, a to nelehkou kapitolu tohoto systému. Jako nezisková organizace nejsme oficiálně nikým podporováni, tudíž provozní náklady, které činí kolem tří set tisíc korun ročně, musíme sehnat sami. Děje se tak sbírkami, propagací firem vyrábějících krmivo, od sponzorů, prodejem námi zhotovených výrobků, zpracováním projektů atd. Z Fondu životního prostředí dostáváme každoročně 20 000 Kč na veterinární ošetření koček, které se zúčastní umisťovací výstavy, každý rok také žádáme plzeňské městské obvody 1 – 4 o příspěvky, ale ty většinou naše žádosti ignorují, což nás velmi mrzí, protože o prospěšnosti naší činnosti pro oblast životního prostředí nemůže nikdo pochybovat.

Výsledky, kterých jsme dosáhli za deset let práce, jsou přímo úměrné možnostem souvisejícím s počtem členů, kteří chtějí založit depozitum, a s množstvím peněz, které máme k dispozici. Průměrně pečujeme v 5 – 7 depozitech o 30 – 40 koček a koťat. Za 10 let činnosti jsme odchytili, vyléčili, domestikovali a umístili do rodin, čili adoptovali, 620 koček a koťat. Uspořádali jsme 9 umisťovacích výstav opuštěných koček a desátou připravujeme. Na devíti výstavách bylo vystaveno 479 koček a z tohoto počtu jich 309 našlo nový domov, což představuje 65tiprocentní úspěšnost. K našim větším úspěchům počítáme odchyt 16 koček na Sylvánu, odchyt všech koček v parku nemocnice Privamed a v okolí Domova důchodců v Kotíkovské ulici. Úspěšná byla také výstava fotografií koček z našich depozit.

Na závěr si Vás dovoluji pozvat na naši jubilejní 10. umisťovací výstavu opuštěných koček, která se uskuteční 20. října 2012 v KZ JAS v Jablonského 39.

Těšíme se na Vaši účast.

 

Mgr. Naděžda Svobodová

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Pozvánka na jarní kolo internetové charitativní akce Kočičí přání

01.05.2018

A jako každé jaro je tu opět zajímavá možnost podpory opuštěných kočiček ze spolků a útulků z celé ČR formou nákupu dárků ve formě krmiva či steliva. Přidáte se i Vy?

Chcete vědět více?

PF 2018 a poděkování za podporu v uplynulých letech

01.01.2018

Všem našim příznivcům a podporovatelům bychom rádi poděkovali za velikou podporu v uplynulých letech a popřáli jim vše nejlepší do nastupujícího roku.

Chcete vědět více?

Charitativní akce Kočičí přání - Vánoce 2017

15.12.2017

Letošní vánoční kolo Kočičího přání je tady a kočičky z našich depozit už opět nedočkavě vyhlížejí vánoční dárečky. Věříme, že ani letos žádná z těchto opuštěných kočiček nezůstane bez dárku. Kočičky z depozit spolků z celé České republiky můžete obdarovat od 15. 12. 2017 do 6. 1. 2018.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2012 kocici.cz ¦ Všechna práva vyhrazena - sekce na ochranu koček

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz