Kastrace – článek 1

Je zbytečné (vzhledem k tomu, kdo jsme a čím se zabýváme), abychom si kladli otázku, zda kastrovat či nekastrovat. V našem případě je odpověď jednoznačná. Každý zodpovědný majitel kočky či kocoura, který neuvažuje o dalším chovu, by měl nechat svého miláčka vykastrovat.

Pohlavně dospělá kočka může mít až 3x do roka vrh o 2- 6 koťatech. (V průměru to bývá 2x do roka o 4 kočičích dětech). Kolik koček může obšťastnit normální kocour v říji nebudeme ani zkoušet odhadnout. Pravděpodobně všechny, které najde.

Kastrace dnes představuje naprosto rutinní zákrok. Jaké argumenty proti kastraci bohužel nejčastěji slýcháme?

1. Je to proti přírodě.
Není to o nic víc proti přírode, než nechat kočku porodit koťata, která jsou pak z tohoto světa zprovozena krutými způsoby nebo živoří někde mezi odpadky.

2. Ať si ještě užije.
Buďte si jistí, že váš kocour/kočka nepoznají rozdíl mezi životem před a po kastraci. Všimnete si toho jedině vy a to v dobrém smyslu slova.

3. Je třeba, aby kočka měla před kastrací alespoň 1x koťata.
Není nijak vědecky podloženo, že by pro zdraví kočky bylo nebezpečné vykastrovat ji, pokud ještě neměla koťata.

Kastrace se provádí pod celkovou narkózou. Je lepší se předem objednat. Zvíře musí být po 12 hodinové hladovce. Jsou pro to dva důvody – případná nevolnost po narkóze, vyhnete se tak zvracení a samotná operace u koček. Kočce se otevře břišní dutina a tak není žádoucí, aby měla plná střeva při zákroku.

Je také nutné a zcela běžné oholit srst kolem „operovaného“ místa. Kocourovi se odstraní varlata, ranka se nešije. Čistí a zavírá se sama prakticky bez komplikací. V podstatě druhý den – jak se prospí z narkózy – je kocour schopný pohybu a kastrace ho nijak neomezuje. Může se stát, že bude mít vyšší hlas a bude opatrný až vystrašený. To vše ale odezní během pár dní.

Beze sporu velkým kladem je, že okamžitě přestane značkovat svoje území typicky páchnoucí kocouří močí. Zklidní se, přestane se toulat a nebude vyhledávat kočičí souboje. Víc přilne ke svému paníčkovi. Je jen třeba dohlížet na stravu a nepřekrmovat. Jinak hrozí nabírání na váze a s tím spojené zdravotní problémy.

Všeobecně se doporučuje kocoura kastrovat až v roce, kdy je ukončený růst a vývin. Pokud je nutné kastrovat dříve, poraďte se se svým veterinářem. Kočku je možné vykastrovat už v půl roce života. Kočka má řez na břiše, odebírají se vaječníky nebo vaječníky a děloha. Rána se šije, rekonvalescence je delší než u kocoura. Trvá zhruba týden až 10 dní. Je třeba zabránit olizovaní rány. K tomu poslouží síťka, kterou si můžete obstarat už na veterině při odchodu (možná vám kočičku předají už s nataženou síťkou). U kočky zmizí hlasité projevy v říji, typické až afektované chování a přestanete odhánět fronty kocourů od vašeho domova. Nemusíte tak už nikdy řešit, co s koťaty, která jste neměli v úmyslu si pořídit.

Průměrné ceny kastrace kocoura se pohybují kolem 600  kč, kastrace kočky vyjde něco kolem 1000 kč.

Všeobecně platí, že zvíře bezprostředně po návratu z veteriny necháme raději v přenosce zavřené dospat i několik hodin. Mají snahu utíkat a schovávat se. Mohou si snadno ublížit, protože blouzní a neudrží rovnováhu, narážejí do všeho, co je v cestě. Dejte jim po malých množstvích vodu a nějaky malý pamlsek. Že narkóza odeznívá poznáte, když se kočka zklidní a začíná se chovat, jako obvykle, zorničky se zužují.

Na závěr se ještě musíme zmínit, že existují výjimky, které kastrace nijak nezmění. Jsou kočky, které mají zájem o kočičí prince po kastraci stejně jako před ní. V podstatě jsme jim poskytli jen výbornou antikoncepci.

Obracíme se na všechny, co mají doma nekastrovaného kocoura či kočku a dosud váhají. Pomozte nám i tímto způsobem. Nenechte donekonečna se množit koťata, o která se nikdo nepostará a čeká je smutný konec. (Nemůžeme být všude a není v našich silách zachránit všechna koťata, ač bychom sebevíc chtěli.) Chovejte se prosím zodpovědně.

Pokud máte nějaké dotazy a pochybnosti, obraťe se na nás na telefonním čísle 606 511 018 nebo nás navštivte osobně na adrese Bzenecká 1, Plzeň Vinice.

Pokusíme se vám poradit a předat něco z našich bohatých zkušeností. V případech, které nejsou běžné a mají už před kastrací nějaké zdravotní komplikace, je lépe obrátit se přímo na veterináře.