Nejčastější chyby a omyly, kterých se lidé dopouští při krmení koček

V následujícím článku uvádíme nejčastější chyby a omyly, kterých se lidé – často nevědomky – dopouští při krmení opuštěných ale i vlastních koček:

Omyl č. 1 – Kočka pije mléko
Kočka mléko nepije – nebo lépe – neměla by pít. Nedávejte jí ho. Můžete jí velmi ublížit. Je to šelma všežravec a má specifické trávení. To způsobuje, že není schopná zpracovat bílkovinu kravského mléka. (Vždyť i lidé často mají alergie a trávicí problémy z mléka). Přivodíte jí tak nemalé zažívací problémy. Průjmy, bolesti, hubnutí, dehydratace a rozvrácení kočicího metabolismu nakonec mohou vést až ke smrti. Řada lidí toto vůbec netuší. Někdy narážíme na argumenty typu :“ naše kočky vždycky dostávaly mléko a nic jim nebylo.“
Zejména na venkově nechodí kočky na kočíčí wc do domu či bytu a tak páníček nevidí, co mléko způsobilo. Všimne si toho až v momentě, kdy má kočka velké zdravotní problémy. Mnohem vhodnější jsou bílé jogurty nebo sýry. (Se sýry opatrně, obzvlášť v tavených bývá hodně soli). V poslední době se na trhu objevilo i „kočičí“ mléko v plastových lahvičkách, které je vhodné především pro odchov koťat.

Omyl č. 2 – Kočka má ráda sladké
Kočka nemůže mít ráda sladké, protože nemá chuťové pohárky na jazyku, které by jí umožňovaly poznat sladkost. Kočka spoléhá především na svůj dokonalý čich. Dopřáváním sladkého jídla kočku vykrmíte do podoby Garfielda a zničíte jí chrup, než byste jí rozmazlovali.

Omyl č. 3 – Kočka musí jíst játra
Ano, kočka potřebuje játra, kvůli vysokému obsahu vitamínu A. Ovšem je třeba pečlivě dávkovat. Opět hrozí trávicí problémy. Přidávejte raději častěji kousek jater do jídla, než jednu velkou porci za čas.

Omyl č. 4 – Kočka potřebuje syrové maso
Kočce můžete naservírovat syrové maso, pokud ho zmrazíte na 48 hodin a následně rozmrazíte. Zlikvidujete tak případné bakterie a parazity. Nevhodné je vepřové, je tučné. Nenabízejte kočce (ani když tak velmi prosí) vepřové syrové. Mohou v něm být zárodky tasemnice. Kupované maso by mělo procházet veterinární kontrolou, jde tedy hlavně o maso z domácího chovu. Zárodky tasemnice se zničí varem.
O parazitech si povíme někdy příště.
Pro úplnost dodáváme, že pro kočičí žaludek je nevhodné i jakékoliv kořeněné, solené a smažené lidské jídlo.

Pokud budete mít nějaké dotazy a pochybnosti, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme a odpovíme na vaše dotazy.